Wykład jubileuszowy – Joanna Błoch: Portret Marii I Stuart François Cloueta

Joanna Błoch

Wicedyrektor Ossolineum do spraw Muzeum Książąt Lubomirskich

Portret Marii I Stuart

W czwartek 18 kwietnia 2024 roku o godzinie 17.30 w ramach cyklu wykładów jubileuszowych Muzeum Książąt Lubomirskich Skarby 200-lecia Joanna Błoch wygłosi wykład Portret Marii I Stuart François Cloueta. Arcydzieło renesansowego rysunku z lat 1555-1557.

Wstęp bezpłatny.

W XVIII wieku Maria Stuart stała się symbolem romantycznej królowej, która niesłusznie straciła życie. Jej los był inspiracją dla dramatów autorstwa Friedricha Schillera i Juliusza Słowackiego. Kim jednak naprawdę była młoda kobieta, która spogląda na widza z portretu pochodzącego ze zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich? W trakcie wykładu zagłębimy się w jej historię, opowieść o jej wizerunku, a także przeprowadzimy poły detektywistyczne dochodzenie, mające na celu rozwiązanie zagadki, co łączy trzy wielkie rody: Stuartów, Pinińskich i Lubomirskich.

Spotkanie będziemy transmitować na żywo na Facebooku.

Przed wykładem zapraszamy na wystawę Historia nie/oczywista, na której będzie można zobaczyć obiekt związany z wykładem (wystawa czynna w godzinach 10:00-18:00).

O cyklu „Skarby 200-lecia”

Cykl wykładów jubileuszowych Muzeum Książąt Lubomirskich inspirowany jest publikacją Zmienny krajobraz. 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich. Podczas wydarzenia będzie można kupić książkę na miejscu.

Przynajmniej raz w miesiącu zaprosimy Państwa na opowieść o największych skarbach Muzeum. To wyjątkowa okazja, aby obejrzeć na co dzień niedostępne eksponaty, a także poznać ich wartość, historię i niezwykłe losy ściśle związane z dziejami Muzeum.