Historia nie/oczywista. 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich

Wstęp na wystawę na podstawie bezpłatnego biletu do pobrania w Info Punkcie (tam, gdzie dawniej mieściło się Centrum Rejestracji Biblioteki Ossolineum). Więcej informacji pod numerem telefonu: 71 335 64 92.

Uwaga! Od 29 marca do 1 kwietnia wystawa będzie nieczynna.

Czas

9 marca – 30 czerwca 2024 roku
wtorek–niedziela, godziny 10.00-18.00
wstęp wolny

Miejsce

Sale pod Kopułą

Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław

Kuratorki

Hanna Kuś-Joachimiak, Alicja Przestalska

 

Wyjątkowa opowieść o dwustu latach istnienia Muzeum Książąt Lubomirskich. Rembrandt, Brueghel, Dürer, a także współcześni artyści polscy: Olaf Brzeski czy Paweł Baśnik i Jerzy Kosałka – poprowadzą nas przez losy niezwykłej instytucji – od jej początku do czasów współczesnych.

O wystawie

Szukając pojęcia najtrafniej definiującego dwustuletnią historię muzeum, kuratorki wystawy wybrały określenie nie/oczywista. Tak też można opisać eksponaty zaprezentowane na wystawie. Zaaranżowane w przestrzeni Sal pod Kopułą przez Olafa Brzeskiego zachęcają nas do poznania niezwykłej opowieści. Kuratorki i współpracujący z nimi artyści sprawiają, że jest to opowieść pełna emocji, zaskakująca i wielowymiarowa. Nieoczywiste są bowiem i dzieje Muzeum, i losy ludzi, którzy je tworzyli, a także dzieła, które znajdują się w jego zbiorach.

Poznamy dzieje Muzeum Książąt Lubomirskich, które były nierozerwalnie związane z dramatyczną historią Polski: ocalanie dziedzictwa kultury podczas zaborów, budowa instytucji po odzyskaniu niepodległości czy grabież dzieł sztuki podczas II wojny światowejNa wystawie zobaczymy także odzyskaną w lipcu 2023 roku stratę wojenną – obraz Madonna z dzieciątkiem.

Ekspozycji towarzyszyć będzie program edukacyjny oraz obszerny folder.

Projekt i aranżacja wystawy: Olaf Brzeski
Instalacja filmowa: Sławomir Rumiak
Kompozycja malarska: Paweł Baśnik
Identyfikacja wizualna: Jakub Stępień
Instytucje użyczające prace na wystawę: Biblioteka Narodowa w Warszawie, Fundacja Książąt Lubomirskich, Gabinet Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy

Wernisaż wystawy (wydarzenie zamknięte) odbędzie się 8 marca 2024 roku.

Oprowadzenia kuratorskie

Oprowadzenia kuratorskie po wystawie Historia nie/oczywista. 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich:

  • 9 i 10 marca 2024 roku o godzinie 16.00
  • 16 marca 2024 roku o godzinie 12.00 (bezpłatne wejściówki do pobrania w Infopunkcie)

Wydarzenia towarzyszące

9-10 marca 2024 roku
(weekend)
godzina 10.00-18.00

Weekend otwarcia

W sobotę i niedzielę wystawa otwarta w godzinach 10.00-18.00. O godzinie 16.00 w oba dni oprowadzenia kuratorskie.

13 marca 2024 roku
(weekend)
godzina 12.00 i 17.00

Szkolenie dla przewodników miejskich i pilotów wycieczek

13 marca o godzinie 12.00 i 17.00 zapraszamy przewodników miejskich i pilotów wycieczek na szkolenia pod tytułem Skarby Ossolineum: astronomiczne starodruki i ‘Rembrandty’ Lubomirskich. Punktem wyjścia do zaprezentowania bogactwa zbiorów i historii Ossolineum będą dwie wystawy czasowe (Kopernik – Influencje Biblioteki Ossolineum i Historia nie/oczywista Muzeum Książąt Lubomirskich). Szkolenia, podczas których uczestnicy zapoznają się też z planem wiosennych wydarzeń Ossolineum, zakończą rozmowy przy kawie w nowootwartej Gałązcafe w Ossolineum.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona, więc obowiązują zapisy!

Miejsce zbiórki: Dziedziniec Ossolineum

16 marca 2024 roku
(sobota)
godzina 10.00-13.00

Sobota na wystawie

  • O godzinie 10.00 Agnieszka Hajduk-Undro poprowadzi warsztaty dla rodzin z dziećmi (w wieku 6-12 lat) pod tytułem Zaklęte w obrazach. Podczas warsztatów uczestnicy nie tylko obejrzą wystawę, ale będą mogli wcielić się w rolę prawdziwych artystów – miniaturzystów. Wstęp na warsztaty dla dzieci jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona, więc obowiązują zapisy!
  • O godzinie 12.00 kuratorki Hanna Kuś-Joachimiak, Alicja Przestalska oprowadzą widzów po wystawie. Zbiórka na Dziedzińcu Ossolineum z bezpłatnymi wejściówkami pobranymi w Infopunkcie (tam gdzie Centrum Rejestracji Biblioteki Ossolineum).

Zdjęcia z wernisażu wystawy (8 marca 2024 roku)

Fot. Mirosław Emil Koch i Andrzej Niedźwiecki

Wystawa wieńczy Jubileusz 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich.

Jubileusz 200-lecia Muzeum Książąt Lubomirskich został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Organizacja jubileuszu 200-lecia Muzeum Książąt Lubomirskich. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.