Wstęp na wystawę na podstawie bezpłatnego biletu do pobrania w Info Punkcie (tam, gdzie dawniej mieściło się Centrum Rejestracji Biblioteki Ossolineum). Więcej informacji pod numerem telefonu: 71 335 64 92.
8 czerwca 2024 roku (sobota) ze względu na Potańcówkę na Dziedzińcu Ossolineum wystawa będzie czynna do godz. 16.00 i będzie można na nią wejść tylko od strony Zaułka Ossolińskich (Dziedziniec Ossolineum będzie zamknięty). Info Punkt będzie czynny do godz. 15.30.
Czas
9 marca – 30 czerwca 2024 roku
wtorek–niedziela, godziny 10.00-18.00
wstęp wolny
Miejsce
Sale pod Kopułą
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław
Kuratorki
Hanna Kuś-Joachimiak, Alicja Przestalska
Wyjątkowa opowieść o dwustu latach istnienia Muzeum Książąt Lubomirskich. Rembrandt, Brueghel, Dürer, a także współcześni artyści polscy: Olaf Brzeski czy Paweł Baśnik i Jerzy Kosałka – poprowadzą nas przez losy niezwykłej instytucji – od jej początku do czasów współczesnych.
Szukając pojęcia najtrafniej definiującego dwustuletnią historię muzeum, kuratorki wystawy wybrały określenie nie/oczywista. Tak też można opisać eksponaty zaprezentowane na wystawie. Zaaranżowane w przestrzeni Sal pod Kopułą przez Olafa Brzeskiego zachęcają nas do poznania niezwykłej opowieści. Kuratorki i współpracujący z nimi artyści sprawiają, że jest to opowieść pełna emocji, zaskakująca i wielowymiarowa. Nieoczywiste są bowiem i dzieje Muzeum, i losy ludzi, którzy je tworzyli, a także dzieła, które znajdują się w jego zbiorach.
Poznamy dzieje Muzeum Książąt Lubomirskich, które były nierozerwalnie związane z dramatyczną historią Polski: ocalanie dziedzictwa kultury podczas zaborów, budowa instytucji po odzyskaniu niepodległości czy grabież dzieł sztuki podczas II wojny światowej. Na wystawie zobaczymy także odzyskaną w lipcu 2023 roku stratę wojenną – obraz Madonna z dzieciątkiem.
Ekspozycji towarzyszyć będzie program edukacyjny oraz obszerny folder.
Projekt i aranżacja wystawy: Olaf Brzeski
Instalacja filmowa: Sławomir Rumiak
Kompozycja malarska: Paweł Baśnik
Identyfikacja wizualna: Jakub Stępień
Instytucje użyczające prace na wystawę: Biblioteka Narodowa w Warszawie, Fundacja Książąt Lubomirskich, Gabinet Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy
Wernisaż wystawy (wydarzenie zamknięte) odbędzie się 8 marca 2024 roku.
W sobotę i niedzielę wystawa otwarta w godzinach 10.00-18.00. O godzinie 16.00 w oba dni oprowadzenia kuratorskie.
13 marca o godzinie 12.00 i 17.00 zapraszamy przewodników miejskich i pilotów wycieczek na szkolenia pod tytułem Skarby Ossolineum: astronomiczne starodruki i ‘Rembrandty’ Lubomirskich. Punktem wyjścia do zaprezentowania bogactwa zbiorów i historii Ossolineum będą dwie wystawy czasowe (Kopernik – Influencje Biblioteki Ossolineum i Historia nie/oczywista Muzeum Książąt Lubomirskich). Szkolenia, podczas których uczestnicy zapoznają się też z planem wiosennych wydarzeń Ossolineum, zakończą rozmowy przy kawie w nowootwartej Gałązcafe w Ossolineum.
Udział w szkoleniu jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona, więc obowiązują zapisy!
Miejsce zbiórki: Dziedziniec Ossolineum
Wystawa wieńczy Jubileusz 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich.