Wykład jubileuszowy – Hanna Kuś-Joachimiak: Dürery Lubomirskich

Hanna Kuś-Joachimiak

Dział Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich

Dürery Lubomirskich

20 marca 2024 roku o godzinie 17.30 zapraszamy do Refektarza Ossolineum na trzeci z wykładów z cyklu Skarby 200-lecia, organizowanego w ramach jubileuszu Muzeum Książąt Lubomirskich. Hanna Kuś-Joachimiak z Działu Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich wygłosi wykład pod tytułem: „Dürery Lubomirskich”. Rysunki Albrechta Dürera: ich wojenna grabież i symboliczny powrót za sprawą Eugeniusza Geta Stankiewicza.

Wstęp wolny!

Spotkanie będziemy transmitować na żywo na Facebooku.

Przed II wojną światową Muzeum Książąt Lubomirskich posiadało największy w Polsce zespół rysunków Dürera. Dzieła te pochodziły z kolekcji założyciela Muzeum – Henryka księcia Lubomirskiego. Niestety w roku 1941 rysunki te zostały zrabowane przez Niemców. Get-Stankiewicz, znany z upodobania do mistyfikacji i swoistego „recyklingu” sztuki stworzył dla Ossolineum ich współczesne „zamienniki”, które zaprezentował po raz pierwszy w roku 2008.

Przed wykładem zapraszamy na wystawę Historia nie/oczywista, na której będzie można zobaczyć obiekty związane z wykładem: rysunek Głowa brodatego starca Albrechta Dürera i wybrane grafiki Geta-Stankiewicza (wystawa czynna będzie w godzinach 10:00-18:00).

O cyklu „Skarby 200-lecia”

Cykl wykładów jubileuszowych Muzeum Książąt Lubomirskich inspirowany jest publikacją Zmienny krajobraz. 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich. Podczas wydarzenia będzie można kupić książkę na miejscu.

Przynajmniej raz w miesiącu zaprosimy Państwa na opowieść o największych skarbach Muzeum. To wyjątkowa okazja, aby obejrzeć na co dzień niedostępne eksponaty, a także poznać ich wartość, historię i niezwykłe losy ściśle związane z dziejami Muzeum.