Debata: Jak zbudować muzeum?

6 czerwca 2023 roku

W ramach obchodów jubileuszu 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich 6 czerwca 2023 roku odbyła się w Sali Konferencyjnej Ossolineum debata: Jak zbudować muzeum?

O wyzwaniach związanych z budową nowoczesnej placówki muzealnej rozmawiali dyrektorzy muzeów, architekci i historycy sztuki. Debata była transmitowana w Internecie.

W dyskusji udział wzięli:

• Joanna Błoch – od 2021 roku wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich ds. Muzeum Książąt Lubomirskich; historyczka sztuki, absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Podyplomowych Studiów – Menedżer Kultury we współpracy regionów UE na Uniwersytecie Wrocławskim,
  • Piotr Fokczyński – prezes Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, Architekt Miasta we Wrocławiu w latach 2003-2021, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miejskiego we Wrocławiu w latach 2003-2022, koordynator projektu Nowe Żerniki (WUWA 2) w latach 2010-2018, wiceprzewodniczący Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów w latach 2001-2018, prezes Krajowej Rady Izby Architektów RP w kadencji 2022-2026,
  • dr Paweł Ukielski – zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego (2004-2014 i od 2016). Adiunkt w Zakładzie Europy Środkowo-Wschodniej Instytutu Studiów Politycznych PAN, wykładowca Collegium Civitas. Od 2011 roku członek Rady Wykonawczej Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia,
  • Szczepan Wroński – polski architekt, współzałożyciel pracowni WXCA, która zwyciężyła w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej siedziby Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu; członek Stowarzyszenia Architektów Polskich, Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, a także sędzia w Kolegium Sędziów Konkursowych SARP.

Dyskusję moderowała dr Agata Gabiś – wrocławianka, historyczka sztuki i architektury, adiunkt w Zakładzie Historii Kultury Materialnej w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się architekturą powojenną, wzornictwem przemysłowym oraz rozwojem przestrzennym Wrocławia i Dolnego Śląska. Autorka książki Całe morze budowania. Wrocławska architektura 1956-1970, współautorka zina „Kontrowersy”.

Nagranie debaty