Spotkanie wokół książki „Zmienny krajobraz” na Wrocławskich Targach Dobrych Książek

Zapraszamy na targi

Serdecznie zapraszamy na Wrocławskie Targi Dobrych Książek i spotkanie, na  którym po raz pierwszy zaprezentujemy naszą publikację jubileuszową Zmienny krajobraz. 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich (Wydawnictwo Ossolineum).

30 listopada 2023 roku, godz. 18:00

Wrocławskie Targi Dobrych Książek
Hala Stulecia, ulica Wystawowa 1
Sala Niebieska (rotunda 33)

Wstęp wolny!

Rozmowa o książce będzie wstępem do dyskusji nie tylko o historii Muzeum i jego fascynujących zbiorach, ale również o tym, dlaczego warto czekać na nową siedzibę Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu.

Jak w jednym tomie opowiedzieć 200 lat?

O dramatycznej przeszłości, ale także o intrygującej przyszłości Muzeum z redaktorem publikacji i pracownikiem Muzeum Książąt Lubomirskich, Wojciechem Grukiem będzie rozmawiał Maciej Wlazło – przewodnik po Wrocławiu i popularyzator wiedzy o Dolnym Śląsku.

O rozmówcach

Maciej Wlazło – z zamiłowania przewodnik miejski po Wrocławiu. W mediach społecznościowych pod adresami facebook.com/wroclawskabroda i instagram.com/beardofbreslau  opisuje i komentuje stan niemieckiego dziedzictwa pozostałego po wojnie we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku oraz przybliża historyczne ciekawostki związane z miastem i regionem. Edukuje o mniej znanej historii Wrocławia prowadząc wykłady, odczyty i organizując spacery po mieście. Współtworzy z Radiem Wrocław materiały wideo na YouTube pod nazwą Wrocław spacerem.

Wojciech Gruk – historyk i historyk sztuki, adiunkt w Muzeum Książąt Lubomirskich. Opiekuje się zbiorami grafiki polskiej dawnej i obcej. Interesuje się ikonografią historyczną, muzealnictwem, a także związkami sztuki i tożsamości społecznych. Miłośnik popularyzacji wiedzy. Autor licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych na temat zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich oraz historii i sztuki epoki nowożytnej, szczególnie Dolnego Śląska. Prowadzi popularny profil instagramowy @humanista_wroclawski.

Więcej o książce

Książka w sklepie Wydawnictwa Ossolineum

Zmienny krajobraz. 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich, red. Wojciech Gruk, Wydawnictwo Ossolineum, Wrocław 2023.

O książce:

„Burzliwa historia Muzeum Książąt Lubomirskich przywodzi na myśl zmienny krajobraz – urozmaicony, pełen nieoczywistych traktów. Dwieście lat istnienia instytucji, od początku będącej częścią Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, to okres, który pozwala przyjrzeć się pejzażowi kulturowemu Polski i Europy Środkowo-Wschodniej z wielu punktów widzenia.

Niniejsza książka przybliża losy dwudziestu pięciu obiektów ze zbiorów Muzeum – zarówno znanych i reprezentatywnych, jak i tych niepozornych, które jednak mają dużą wartość historyczną. Zebrane w tomie artykuły pokazują zatem różnorodność zgromadzonych kolekcji (od grafiki, malarstwa i rysunku po ekslibrisy, fotografie, medale, numizmaty), a jednocześnie układają się w narrację o losach Muzeum Lubomirskich: o działalności we Lwowie, kiedy z sukcesami udostępniało swoje zbiory, odgrywając znaczącą rolę w polskim życiu kulturalnym i naukowym, o dramatycznym momencie jego likwidacji, a także o czasach współczesnych, kiedy zostało odtworzone w strukturach wrocławskiego Ossolineum.”

Wystawa jubileuszowa

Przez całe Wrocławskie Targi Dobrych Książek, w kuluarach Hali Stulecia przy Sali Niebieskiej, będzie eksponowana wystawa planszowa Muzeum „z miłości do sztuki i kraju, która prezentuje losy Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich i – podobnie jak książka – powstała w ramach jubileuszu 200-lecia Muzeum.