Zmierzch epoki tytoniu

Czas

13 maja – 31 lipca 2022 roku

Miejsce

Sale pod Kopułą

Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław

Wystawa Zmierzch epoki tytoniu była okazją do zapoznania się z najciekawszymi i najcenniejszymi obiektami ze zbiorów miłośnika i kolekcjonera fajek, wrocławskiego artysty plastyka Marka Stanielewicza.

O wystawie

Na wystawie zaprezentowano fajki, tabakierki i akcesoria tytoniowe niemal z całego świata, między innymi z Włoch, Turcji, Stanów Zjednoczonych, Wietnamu, czy Mozambiku. Wykonane ze szlachetnych materiałów, z największą precyzją i dbałością o każdy szczegół. Wystawa pomogła zrozumieć fascynację tym nieco zapomnianym już, ale jakże wytwornym elementem kultury tytoniu. Pokazała bogactwo obiektów rzemiosła artystycznego i skalę kunsztu jego twórców. Pozwoliła odkryć historie i niezwykłe opowieści zaklęte w tych przedmiotach. Ekspozycja została wzbogacona o zbiory pochodzące z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Fajki, tabakierki i akcesoria tytoniowe, pochodzące z całego świata, zachwycały kunsztem wykonania i zapraszały do podróży w czasie i przestrzeni. Wśród eksponatów można było znaleźć fajkę samego Adama Mickiewicza.