Czas i miejsce
16-18 września 2022 roku
Refektarz Ossolineum
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław
Kuratorzy
dr Wojciech Gruk, dr Emilia Kłoda
Partner: Instytut Herdera z Marburga
Wsparcie finansowe: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
W dniach 16-18 września 2022 roku, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, w Muzeum Książąt Lubomirskich, odbywał się Weekend z twórczością Ericha Fuchsa. Zapomniane dziedzictwo Sudetów. W Refektarzu Ossolineum można było obejrzeć 21 grafik, na których artysta uchwycił codzienność górali śląskich w dwudziestoleciu międzywojennym, a także piękne krajobrazy Sudetów. Ekspozycję uzupełniało 17 rysunków Fuchsa, które powstały na początku XX wieku, podczas jego pierwszej wizyty w Lubawce.
W październiku 2023 roku wydarzenie zostało docenione przez Dolnośląski Oddział Stowarzyszenia Muzealników Polskich. W pierwszej edycji konkursu na Wydarzenie Muzealne Województwa Dolnośląskiego projekt Zapomniane dziedzictwo Sudetów otrzymał wyróżnienie w kategorii PRZEDSIĘWZIĘCIA EDUKACYJNE.
Ekspozycja Zapomniane dziedzictwo Sudetów obejmowała wybór dzieł Ericha Fuchsa powstałych w latach 1909-1933, w tym grafiki z uznawanego za dzieło życia artysty cyklu Górale Śląscy (Schlesisches Bergvolk), a także szkice wykonane przez niego podczas pierwszej wizyty w Sudetach w 1909 roku. Wystawę przygotowali Wojciech Gruk oraz dr Emilia Kłoda z Działu Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich.
Podczas oprowadzań kuratorzy zaprosili zwiedzających w podróż po przedwojennych Sudetach – świecie, który bezpowrotnie przeminął. Wybrane prace Ericha Fuchsa prezentowały świat tradycyjnych wspólnot – ludzi żyjących według rytmu surowej, górskiej przyrody, tworzących tradycyjne rzemiosło, które nie zostało jeszcze wyparte przez produkcję masową. Te wyjątkowe dzieła budziły duże zainteresowanie publiczności, a podczas spotkań padało wiele pytań o twórczość i życie artysty.
W ramach tego wydarzenia odbyła się również konferencja popularnonaukowa z udziałem ekspertów z Polski i Niemiec, której gościem specjalnym była wnuczka Ericha Fuchsa – Renate Baumgärtner. Więcej o tym wydarzeniu: Weekend z twórczością Ericha Fuchsa w Muzeum Książąt Lubomirskich.
Erich Fuchs pokochał Sudety od pierwszego wejrzenia. Po skończeniu studiów artystycznych i przeprowadzce na Śląsk, poświęcił swój talent uwiecznianiu piękna górskiego krajobrazu, a także życia, pracy i obyczajów śląskich górali. Dzięki etnograficznej pasji, połączonej ze znakomitym zmysłem obserwacji, prace artysty są wyjątkowymi dziełami sztuki, ale posiadają również wielką wartość dokumentacyjną. Muzeum Książąt Lubomirskich może pochwalić się jedną z największych na świecie kolekcji prac Ericha Fuchsa, a większość z dzieł prezentowanych w ten weekend zostało po raz pierwszy pokazanych szerszej publiczności.