Plastikowa rzeczywistość Katarzyny Tomaszewskiej

Czas

14 – 25 października 2023 roku

Miejsce

Aula im. prof. M. Gębarowicza

Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław

Kurator

Katarzyna Tomaszewska

W dniach 14-25 października 2023 roku odbyła się w gmachu głównym Ossolineum wystawa Plastikowa rzeczywistość stypendystki Prezydenta Miasta Wrocławia, Katarzyny Tomaszewskiej.

O wystawie

Plastikowa rzeczywistość to projekt realizowany w ramach programu Stypendiów Artystycznych Prezydenta Miasta Wrocławia. Mówi o tym, jakim problemem dla współczesnego świata są tworzywa sztuczne. Celem wystawy jest skłonienie odbiorców do refleksji nad konsekwencjami nadużywania plastiku i poprawa ich świadomości ekologicznej.

W ramach stypendium powstał cykl 32 prac wykonanych ołówkiem na papierze. Motywem przewodnim wystawy jest portret, natomiast medium – rysunek. Od zawsze był on dla artystki podstawową formą wypowiedzi artystycznej, pełnowartościowym medium, sposobem notacji i dokumentacji, jak również metodą stawiania pytań i określania problemów. Prezentowane portrety ukazują relacje człowieka z przemijającym światem.

Katarzyna Tomaszewska: urodziła się w 1987 roku we Wrocławiu. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów oraz Accademia di Belle Arti di Brera w Mediolanie. W 2022 roku obroniła tytuł doktora sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obecnie jest asystentką w Pracowni Rysunku na Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. Jest laureatką międzynarodowych nagród, w tym Nagrody Stowarzyszenia Artystów Europejskich IAA Award.