Dni Rembrandta w Ossolineum

Czas

28-30 czerwca 2019 roku

Miejsce

Aula im. prof. M. Gębarowicza

Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław

Kuratorzy

dr Emilia Kłoda, Anna Jezierska

W dniach 28-30 czerwca 2019 roku odbyła się w gmachu głównym Ossolineum wystawa, na której można było zobaczyć jedne z najcenniejszych skarbów w kolekcji Muzeum Książąt Lubomirskich, zbiór grafik autorstwa Rembrandta van Rijn.

O wystawie

W roku 2019 mija 350 lat od śmierci Rembrandta van Rijn (1606-1669). Z tej okazji na całym świecie obchodzony jest Rok Rembrandtowski, co skłania do przyjrzenia się fascynującej twórczości wielkiego Holendra. Muzeum Książąt Lubomirskich szczyci się największą w Polsce kolekcją rysunków mistrza, a także pokaźnym zbiorem jego grafik, które zaprezentowaliśmy szerokiej publiczności.

Grafika zajmowała szczególne miejsce w twórczości Rembrandta. Zdaniem badaczy to właśnie w tej dziedzinie najbardziej ujawniła się jego innowacyjność, choć wszyscy znamy go głównie jako malarza. Całe życie eksperymentując w technice akwaforty i suchej igły, traktował grafikę jako niezależny środek ekspresji artystycznej. Co więcej, ten obszar działalności stał się kluczem do jego wielkiego sukcesu.

W czasie trzydniowej prezentacji w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich zwiedzający mieli wyjątkową możliwość obejrzenia dzieł bardzo rzadko pokazywanych publicznie. Znalazły się wśród nich takie przedstawienia jak: znakomity nokturn Jezus na Górze Oliwnej (około 1657), intymne przedstawienie Autoportret w płaskim berecie (1642-1643) i scena rodzajowa Szczurołap (1632).

Tematyka prac graficznych artysty z Amsterdamu jest niezwykle różnorodna. Na wystawie zaprezentowane były zarówno przedstawienia biblijne, portrety, studia akademickie, jak i sceny rodzajowe. Wszystkie te dzieła łączy chęć ukazania uniwersalnej prawdy o człowieku, jego stanach emocjonalnych i przeżyciach. Dzięki geniuszowi mistrza z pozoru błahe tematy zyskują niekiedy metafizyczny wymiar. Oryginalne akwaforty Rembrandta zostały uzupełnione o kilka grafik wykonanych przez jego uczniów i naśladowców, co pozwoliło na prześledzenie niesłabnącej fascynacji twórczością mistrza. Każdego dnia pokazu zapraszaliśmy na oprowadzanie połączone z krótkim wprowadzeniem w twórczość graficzną Rembrandta.

Prezentowane grafiki pochodzą z daru Leona Pinińskiego, przekazanego zapisem testamentowym w 1938 roku Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich. Darczyńca był historykiem sztuki, profesorem prawa i kolekcjonerem. Dzięki niemu przedwojenne zbiory Muzeum Książąt Lubomirskich wzbogaciły się o kolekcję wysokiej klasy grafik i rysunków.

WYDARZENIA SPECJALNE:

28 czerwca 2019 roku, godz. 17.00
Rembrandt akwaforcista – wykład inaugurujący pokaz

29 i 30 czerwca 2019 roku, godz. 12.00
Oprowadzania kuratorskie

Na trzydniowym pokazie, który odbył się w Ossolineum w ramach Dni Rembrandta, zaprezentowaliśmy 25 prac graficznych, w tym 13 oryginalnych dzieł Rembrandta i 12 kopii sporządzonych przez jego uczniów bądź naśladowców. Pokaz uświetnił wykład prowadzony przez kuratorki: dr Emilię Kłodę i mgr Annę Jezierską. W kolejnych dniach odbyły się dwa oprowadzania kuratorskie. Pokaz i wydarzenia towarzyszące spotkały się z ogromnym zainteresowaniem: w ciągu trzech dni ryciny obejrzało prawie 1500 osób.