#widzimysię to cykl 5 kameralnych pokazów prezentujących wybrane obiekty ze zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich – Oddziału Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.
Od marca do sierpnia 2025 roku #widzimysię z:
JACKIEM MALCZEWSKIM (marzec-kwiecień) • KRÓLOWĄ MARIĄ LESZCZYŃSKĄ (maj) • PIERWSZYMI KRÓLAMI POLSKI (maj) • PIOTREM MICHAŁOWSKIM (czerwiec-lipiec) • WILLIAMEM SHAKESPEARE’EM (sierpień)
**********
Organizator wystawy: Muzeum Książąt Lubomirskich – Oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu
Architektura pokazów, identyfikacja wizualna cyklu: Hubert Kielan
Tłumaczenie wybranych tekstów na j. angielski: Hanna Mijas
Opieka konserwatorska: Dział Konserwacji Zakładu Narodowego im. Ossolińskich
Czas
21 marca - 13 kwietnia 2025 roku
wtorek–niedziela, godziny 9.30-17.30
wstęp wolny
Miejsce
I Sala pod Kopułą
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław
Pokaz portretów autorstwa Jacka Malczewskiego
Jacek Malczewski (1854–1929) to czołowy przedstawiciel Młodej Polski i jeden z najważniejszych twórców symbolizmu w polskim malarstwie przełomu XIX i XX wieku.
Dominantą pokazu jest wizerunek Jana Odrowąż-Pieniążka (1884–1940) ze zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich.
Obrazowi towarzyszą inne dzieła związane z Malczewskim: wizerunek Leona Pinińskiego, użyczony przez Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki, oraz portrety stanowiące własność prywatną. W gablocie prezentujemy karykaturę Jacka Malczewskiego z naszych zbiorów, której autorem jest Kazimierz Sichulski.
Czas
1 maja – 1 czerwca 2025 roku
wtorek–niedziela, godziny 9.30-17.30
wstęp wolny
Miejsce
I Sala pod Kopułą
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław
Pokaz portretu Marii Leszczyńskiej, królowej Francji
Z okazji 300. rocznicy ślubu Marii Leszczyńskiej z Ludwikiem XV pokażemy wizerunki królowej ze zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich. Córka króla Polski Stanisława Leszczyńskiego przeszła do historii jako najdłużej panująca królowa Francji.
Centralnym elementem ekspozycji jest obraz z przedstawieniem Marii namalowany najprawdopodobniej przez samego Jean-Baptiste'a van Loo, pierwszego portrecistę królowej. Zobaczymy też graficzne kopie obrazu, które powstawały w celu legitymizacji małżeństwa Leszczyńskiej z Ludwikiem XV, oraz medale z tego samego okresu.
Czas
10 maja – 1 czerwca 2025 roku
wtorek–niedziela, godziny 9.30-17.30
wstęp wolny
Miejsce
Aula im. Prof. Mieczysława Gębarowicza
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław
Pokaz monet pierwszych Piastów
Zapraszamy na pierwszy pokaz bezcennej kolekcji monet wczesnośredniowiecznych zakupionych pod koniec 2024 roku. Wśród ponad 200 obiektów – prawdziwe skarby: najstarsze monety polskie, emitowane za czasów panowania Bolesława I Chrobrego i Mieszka II Lamberta, a także polskie denary Bolesława II Śmiałego, Władysława I Hermana, Bolesława III Krzywoustego czy Władysława II Wygnańca.
Oprócz najstarszych monet polskich zaprezentowane zostaną również najstarsze monety śląskie, w tym wrocławskie. A wśród nich brakteat Bolesława I Wysokiego z napisem DVX VRATIZ, czyli pierwsza moneta z nazwą Wrocławia.
Czas
13 czerwca – 20 lipca 2025 roku
wtorek–niedziela, godziny 9.30-17.30
wstęp wolny
Miejsce
I Sala pod Kopułą
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław
Pokaz rysunków Piotra Michałowskiego
Piotr Michałowski (1800–1855) uważany jest za pierwszego malarza koni w Europie oraz za jednego z najwybitniejszych malarzy okresu romantyzmu. To artysta, który przez cały wiek XIX był niemal zupełnie nieznany. Odkryty pod koniec XIX wieku, kiedy urządzono pierwszą ekspozycję jego prac na Wystawie Krajowej we Lwowie w 1894 roku.
Okres wakacyjny kojarzy nam się z podróżami, zapraszamy więc na pokaz imponującej akwareli „Dyliżans francuski” (ok. 1832–1833), który powstały podczas pobytu Michałowskiego w Paryżu. Uzupełnieniem ekspozycji będą inne prace artysty, które przedstawiają konie. To właśnie ta tematyka jego dzieł zyskała we Francji wielkie powodzenie. Jak wspominała córka artysty, cały Paryż „latał” za jego końmi.
Czas
1 – 31 sierpnia 2025 roku
wtorek–niedziela, godziny 9.30-17.30
wstęp wolny
Miejsce
I Sala pod Kopułą
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław
Pokaz grafik z XVIII w. ilustrujących sztuki Williama Shakespeare’a
Zapraszamy na pokaz dziewięciu grafik – głównie akwafort i miedziorytów punktowych, ilustrujących sceny z dramatów Williama Shakespeare’a. Stanowią one część teki wydanej przez Johna Boydella na przełomie XVIII/XIX w. w ramach dużego i ambitnego przedsięwzięcia.
Pierwszym jego etapem było zlecenie różnym artystom (w tym tak znacznych, jak chociażby Joshua Reynolds czy Johann Heinrich Füssli) wykonania obrazów olejnych z przedstawieniami zaczerpniętymi ze sztuk Shakespeare’a, a kolejnym – udostępnienie ich publiczności w jednej z londyńskich galerii.
Wizerunki te przeniesiono następnie na medium graficzne, tworząc szeroko dystrybuowany i cieszący się popularnością zespół rycin wykonanych przez różnych grafików angielskich. Projekt dopełniało wydanie bogato ilustrowanej edycji sztuk Shakespeare’a.
Prezentowane przez nas ryciny pochodzą ze zbiorów przekazanych Muzeum przez Leona Pinińskiego.