Wykład jubileuszowy – Wojciech Gruk: Wjazd Jerzego Ossolińskiego do Rzymu w 1633 roku

Czas

25 stycznia 2024 roku

godzina 18.00

Miejsce

Strefa Czytelnika Biblioteki Ossolineum

Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław

Prelegent

Wojciech Gruk

Dział Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich

Hrabia Ossoliński
i konie gubiące złote podkowy

25 stycznia 2024 roku o godzinie 18 zapraszamy do Refektarza Ossolineum na na pierwszy z wykładów z cyklu Skarby 200-lecia, organizowanego w ramach jubileuszu Muzeum Książąt Lubomirskich. Wojciech Gruk z Działu Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich wygłosi wykład pod tytułem: Hrabia Ossoliński i konie gubiące złote podkowy. Grafika „Wjazd Jerzego Ossolińskiego do Rzymu w 1633 roku” Stefano della Belli. Dzieło będzie można oglądać od godziny 17.

Wstęp wolny!

Spotkanie będziemy transmitować na żywo na Facebooku.

27 listopada 1633 roku Jerzy Ossoliński wkroczył do Rzymu na czele imponującego orszaku. Pochód liczył 300 osób, 22 powozy, 10 wielbłądów, wiele koni, a niektóre z nich podkute złotymi podkowami, które „przypadkiem” się gubiły. W paradzie brali udział oprócz Polaków i Litwinów, Tatarzy, Ormianie również Kozacy.

Ten słynny wjazd, o którym głośno było w całej Europie, znany jest z licznych relacji, a także z dzieł sztuki.

Pamiętne poselstwo uwiecznił między innymi Stefano della Bella, naoczny świadek tego wydarzenia. Mierząca 2,7 m grafika jego autorstwa to tak naprawdę cykl sześciu akwafort połączonych w jedno dzieło!

Grafika ze zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich została zakupiona przez Ossolineum w 1952 roku, w jednym z krakowskich antykwariatów. Inna jej kopia, utracona podczas II wojny światowej, była darem założycielskim hrabiego Józefa Maksymiliana Ossolińskiego dla Muzeum.

W ostatnich latach grafika została poddana gruntownej konserwacji, która trwała aż dwa lata.

O cyklu „Skarby 200-lecia”

Cykl wykładów jubileuszowych Muzeum Książąt Lubomirskich inspirowany jest publikacją Zmienny krajobraz. 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich. Podczas wydarzenia będzie można kupić książkę na miejscu.

Przynajmniej raz w miesiącu zaprosimy Państwa na opowieść o największych skarbach Muzeum. To wyjątkowa okazja, aby obejrzeć na co dzień niedostępne eksponaty, a także poznać ich wartość, historię i niezwykłe losy ściśle związane z dziejami Muzeum.