W związku z ogłoszonym przez Prezydent Wrocławia alarmem przeciwpowodziowym we Wrocławiu, informujemy, że odwołujemy wszystkie wydarzenia do niedzieli 22 września.
Czas
19 września 2024 roku
godzina 17.30
Miejsce
Refektarz Ossolineum
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław
Prelegent
Barbara Butent-Stefaniak
W czwartek 19 września 2024 roku o godzinie 17.30 w ramach cyklu wykładów jubileuszowych Muzeum Książąt Lubomirskich Skarby 200-lecia dr Barbara Butent-Stefaniak wygłosi wykład Srebrne monety i biżuteria w glinianym garnku. Wczesnośredniowieczny skarb srebrny z okolic Małkowic.
Słowo „skarb” budzi w nas najróżniejsze skojarzenia – jest to słowo magiczne, pobudzające naszą wyobraźnię, zainteresowanie, poruszające zagadnienia tradycyjnie związane z posiadaniem i gromadzeniem bogactwa, metali szlachetnych, klejnotów, pieniędzy, ale też trochę łączące z przygodą, pasją, poszukiwaniem czegoś cennego i niezwykłego, a nawet mocnych wrażeń. Ukryte w ziemi monety i kosztowności zawsze podsycały ludzką wyobraźnię, a niemal w każdej miejscowości istnieje legenda o zakopanych skarbach.
W Dziale Numizmatów i Pamiątek Historycznych przechowywane są fragmenty 6 depozytów wczesnośredniowiecznych z X i XI w., między innymi skarb pochodzący z okolic Małkowic, pow. Wrocław. Jak większość tego typu znalezisk, został przypadkowo odkopany podczas prac budowlanych, prowadzonych w 1986 r. w okolicach wsi Małkowice pod Wrocławiem.
Skarb z okolic Małkowic stanowi typowy przykład śląskiego depozytu ukrytego pod koniec X stulecia. Zawiera wszystkie elementy, które gromadzono wówczas w skarbach, a więc monety, biżuterię i surowiec srebrny, w znacznej części pokawałkowane i pocięte na małe fragmenty, przeznaczone zapewne do dalszego użytkowania – najpewniej do wymiany i handlu. Możemy także spróbować domyślać się, kim był pierwotny właściciel tego depozytu. Najpewniej był to jakiś kupiec – handlarz lub rzemieślnik – złotnik, planujący zużyć zgromadzone srebro w celach handlowo-wymiennych lub też zamierzający przetopić surowiec i sporządzić nowe wyroby, być może piękną biżuterię.
Spotkanie będzie transmitowane na żywo na Facebooku.
Cykl wykładów jubileuszowych Muzeum Książąt Lubomirskich inspirowany jest publikacją Zmienny krajobraz. 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich. Podczas wydarzenia książka sprzedawana jest w Info Punkcie w promocyjnej cenie.
Przynajmniej raz w miesiącu zaprosimy Państwa na opowieść o największych skarbach Muzeum. To wyjątkowa okazja, aby obejrzeć na co dzień niedostępne eksponaty, a także poznać ich wartość, historię i niezwykłe losy ściśle związane z dziejami Muzeum.