Dr Barbara Butent-Stefaniak: Wczesnośredniowieczny skarb srebrny z okolic Małkowic

Czas

19 września 2024 roku

godzina 17.30

Miejsce

Refektarz Ossolineum

Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław

Prelegent

Barbara Butent-Stefaniak

 

Srebrne monety i biżuteria w glinianym garnku. Wczesnośredniowieczny skarb srebrny z okolic Małkowic

W czwartek 19 września 2024 roku o godzinie 17.30 w ramach cyklu wykładów jubileuszowych Muzeum Książąt Lubomirskich Skarby 200-lecia dr Barbara Butent-Stefaniak wygłosi wykład Srebrne monety i biżuteria w glinianym garnku. Wczesnośredniowieczny skarb srebrny z okolic Małkowic.

Słowo „skarb” budzi w nas najróżniejsze skojarzenia – jest to słowo magiczne, pobudzające naszą wyobraźnię, zainteresowanie, poruszające zagadnienia tradycyjnie związane z posiadaniem i gromadzeniem bogactwa, metali szlachetnych, klejnotów, pieniędzy, ale też trochę łączące z przygodą, pasją, poszukiwaniem czegoś cennego i niezwykłego, a nawet mocnych wrażeń. Ukryte w ziemi monety i kosztowności zawsze podsycały ludzką wyobraźnię, a niemal w każdej miejscowości istnieje legenda o zakopanych skarbach.

W Dziale Numizmatów i Pamiątek Historycznych przechowywane są fragmenty 6 depozytów wczesnośredniowiecznych z X i XI w., między innymi skarb pochodzący z okolic Małkowic, pow. Wrocław. Jak większość tego typu znalezisk, został przypadkowo odkopany podczas prac budowlanych, prowadzonych w 1986 r. w okolicach wsi Małkowice pod Wrocławiem.

Skarb z okolic Małkowic stanowi typowy przykład śląskiego depozytu ukrytego pod koniec X stulecia. Zawiera wszystkie elementy, które gromadzono wówczas w skarbach, a więc monety, biżuterię i surowiec srebrny, w znacznej części pokawałkowane i pocięte na małe fragmenty, przeznaczone zapewne do dalszego użytkowania – najpewniej do wymiany i handlu. Możemy także spróbować domyślać się, kim był pierwotny właściciel tego depozytu. Najpewniej był to jakiś kupiec – handlarz lub rzemieślnik – złotnik, planujący zużyć zgromadzone srebro w celach handlowo-wymiennych lub też zamierzający przetopić surowiec i sporządzić nowe wyroby, być może piękną biżuterię.

Spotkanie będzie transmitowane na żywo na Facebooku.

O cyklu „Skarby 200-lecia”

Cykl wykładów jubileuszowych Muzeum Książąt Lubomirskich inspirowany jest publikacją Zmienny krajobraz. 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich. Podczas wydarzenia książka sprzedawana jest w Info Punkcie w promocyjnej cenie.

Przynajmniej raz w miesiącu zaprosimy Państwa na opowieść o największych skarbach Muzeum. To wyjątkowa okazja, aby obejrzeć na co dzień niedostępne eksponaty, a także poznać ich wartość, historię i niezwykłe losy ściśle związane z dziejami Muzeum.