CYKL Skarby 200-lecia: Ze względu na alarm przeciwpowodziowy nie odbył się pierwszy, wrześniowy wykład dr Barbary Butent-Stefaniak Srebrne monety i biżuteria w glinianym garnku. Wczesnośredniowieczny skarb srebrny z okolic Małkowic.
Poinformujemy, jak tylko uda nam się ustalić inny termin tego spotkania.
Czas
3 października 2024 roku (czwartek)
godzina 17.30
liczba miejsc ograniczona, wstęp na podstawie wejściówek
Miejsce spotkania
Dziedziniec
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław
Prelegent
Wojciech Gruk
Dział Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich
W czwartek 3 października odbyło się pierwsze w jesiennej turze spotkanie w ramach cyklu Skarby 200-lecia.
Tym razem wykład miał formę oprowadzania po zabytkowym gmachu Ossolineum. Wojciech Gruk, odwołując się do grafiki z 1739 roku przedstawiającej mistrza wrocławskich krzyżowców z czerwoną gwiazdą – Daniela Schlechta, opowiedział nam o fascynującym procesie mistyfikowania przez bractwo szpitalne własnej historii.
W efekcie starań członków zgromadzenia chrześcijański świat uwierzył, że jest ono starożytnym zakonem rycerskim, wsławionym w walkach o Ziemię Świętą. Wygląd i symbolika ówczesnej siedziby krzyżowców zostały zaprojektowane właśnie z myślą o propagowaniu sfabrykowanej historii zakonu.
Uczestnicy spotkania zwiedzili m.in. Salę pod Kopułą, Refektarz, taras i dziedziniec.
Po zakończeniu wykładu i spaceru wszyscy chętni obejrzeli również nasz zabytkowy dźwig deptakowy.
Fot. Mirosław Koch i Grzegorz Polak
Cykl wykładów jubileuszowych Muzeum Książąt Lubomirskich inspirowany jest publikacją Zmienny krajobraz. 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich. Podczas wydarzenia książka sprzedawana jest w Info Punkcie w promocyjnej cenie.
Przynajmniej raz w miesiącu zaprosimy Państwa na opowieść o największych skarbach Muzeum. To wyjątkowa okazja, aby obejrzeć na co dzień niedostępne eksponaty, a także poznać ich wartość, historię i niezwykłe losy ściśle związane z dziejami Muzeum.