czas
13 czerwca - 20 lipca 2025
godz. 9.30 - 17.30
wtorek-niedziela
wstęp bezpłatny
miejsce
I Sala pod Kopułą
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław
W 2025 roku w Muzeum Książąt Lubomirskich #widzimysię ze sztuką. Od marca do końca sierpnia zapraszamy na 5 kameralnych pokazów i spotkań ze zbiorami Muzeum Książąt Lubomirskich.
13 czerwca rozpoczynamy przedostatni pokaz w cyklu.
****
Pokaz prac Piotra Michałowskiego
Piotr Michałowski (1800–1855) doskonały malarz koni, scen militarnych i portrecista. Umiejętnie łączył administrowanie swoim majątkiem w Krzysztoforzycach, służbę publiczną z działalnością artystyczną.
Podróże w życiu Michałowskiego były niezwykle ważne. Młodzieńcza wyprawa – do Wiednia – utwierdziła go w przekonaniu, że ze sztuką zwiąże się na zawsze. Podróże, jak i działalność artystyczna idealnie się dopełniały. Podczas pierwszego pobytu w Paryżu jego prace zyskały od razu wielką popularność. Jak wspominała córka artysty: „cały Paryż latał za jego końmi”. Nie rozstawał się ze swoim szkicownikiem, widząc w codzienności tematy swoich dzieł. Nieodłącznym elementem w zawodowym i artystycznym świecie Michałowskiego były konie, a także związane z podróżami dyliżanse i powozy. Akwarela Dyliżans francuski jest tego doskonałym przykładem. Praca powstała podczas pierwszego pobytu artysty w Paryżu.
Pokaz został uzupełniony o inne rysunki Michałowskiego związane z tą tematyką.
26 czerwca, godzina 13.00
I Sala pod Kopułą
Ossolineum
ulica Szewska 37
udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
obowiązują zapisy: dzialprogramowy@ossolineum.pl lub tel. 71 371 95 72
#widzimysię to cykl 5 kameralnych pokazów prezentujących wybrane obiekty ze zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich – Oddziału Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.
Od marca do sierpnia 2025 roku #widzimysię z:
JACKIEM MALCZEWSKIM (marzec-kwiecień) • KRÓLOWĄ MARIĄ LESZCZYŃSKĄ (maj) • PIERWSZYMI KRÓLAMI POLSKI (maj) • PIOTREM MICHAŁOWSKIM (czerwiec-lipiec) • WILLIAMEM SHAKESPEARE’EM (sierpień)
Organizator wystawy: Muzeum Książąt Lubomirskich – Oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu
Architektura pokazów, identyfikacja wizualna cyklu: Hubert Kielan
Tłumaczenie wybranych tekstów na j. angielski: Hanna Mijas
Opieka konserwatorska: Dział Konserwacji Zakładu Narodowego im. Ossolińskich