Wernisaż wystawy „małe formaty Wielkiej Wojny”

Czas

5 września 2024 roku (czwartek)
godzina 13.00

wstęp wolny

Miejsce

Rozpoczęcie na Dziedzińcu Ossolineum
następnie Sale pod Kopułą
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław

Wernisaż

W czwartek 5 września na Dziedzińcu Ossolineum odbył się wernisaż nowej wystawy czasowej „małe formaty Wielkiej Wojny”. Ekspozycja upamiętnia 110. rocznicę wybuchu I wojny światowej. 

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy spotkali się z nami podczas wernisażu.

Cieszymy się, że byliśmy pierwszą instytucją, którą po rozpoczęciu swojej misji odwiedził Pełnomocnik Prezydenta Wrocławia ds. Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, pan Paweł Skrzywanek. Dziękujemy również za obecność panu prof. Stefanowi Kiedroniowi, członkowi ossolińskiej Rady Kuratorów, a także wszystkim przedstawicielom zaprzyjaźnionych instytucji.

To dla nas bardzo ważne, że na wernisażu obecni byli uczniowie, do których między innymi kierujemy tę wystawę. Serdecznie pozdrawiamy Liceum Ogólnokształcące nr IX im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu i dziękujemy za udział w wydarzeniu.

******

Wystawa „małe formaty Wielkiej Wojny” prezentuje fotografie, pocztówki oraz rysunki ze zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich, ukazujące się w prasie w latach 1914-1918. Kuratorzy wybrali blisko 300 obiektów, które mimo swojego niewielkiego rozmiaru w trakcie Wielkiej Wojny pełniły bardzo ważną rolę w komunikacji między żołnierzami na froncie a cywilami oraz między władzą a obywatelami. 

Po części mają one charakter dokumentacyjny, jednakże wiele z nich posiada również przekaz propagandowy. Z tego względu nie oddają w pełni rzeczywistego obrazu tego konfliktu. Jak pisał Ferenc Molnar, jeden z korespondentów wojennych – „nie sposób przekazać wojny na papierze…".

Niektóre z obiektów prezentowane są publicznie po raz pierwszy.

Kuratorzy wystawy

Katarzyna Kenc – starsza kustosz w Dziale Sztuki. Interesuje się historią Muzeum Książąt Lubomirskich i jego zbiorów, w szczególności dwóch kolekcji: ekslibrisów i reprodukcji (pocztówek), którymi się opiekuje. Opublikowała szereg artykułów o historii Działu Sztuki i zbiorach artystycznych Muzeum Lubomirskich.

dr Grzegorz Polak – doktor nauk humanistycznych, kustosz w Dziale Sztuki, opiekun kolekcji fotografii do 1945 r. Do jego zainteresowań badawczych należy historia Ossolineum, a także działalność galicyjskich zakładów fotograficznych przełomu XIX i XX w. Autor między innymi szeregu tekstów popularyzatorskich dla: „Historia: poszukaj” – portalu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zabytków.

Fot. Mirosław Emil Koch