Zapraszamy na wydarzenie towarzyszące wystawie Muzeum Książąt Lubomirskich małe formaty Wielkiej Wojny.
Czas
1 grudnia 2024 roku
godzina 13.00
udział bezpłatny
liczba miejsc ograniczona
wejściówki do odebrania w Info Punkcie Ossolineum
Miejsce zbiórki
Sale pod Kopułą
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław
Kuratorzy
Katarzyna Kenc, dr Grzegorz Polak
Dział Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich
Zapraszamy na ostatnie już oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „małe formaty Wielkiej Wojny”. Na uczestników naszego pożegnalnego spotkania czekają niespodzianki. Zainteresowane osoby zapraszamy po odbiór wejściówek do Info Punktu Ossolineum.
****
W trakcie I wojny światowej powstawały zdjęcia, które dokumentowały przebieg działań zbrojnych oraz życie poza frontem. Część z nich wykorzystywana była propagandowo. Fotografie obok pocztówek i publikowanych w prasie rysunków stały się pośrednikiem w przekazywaniu obrazu wojny między jego bezpośrednimi uczestnikami a cywilami.
Wystawa „małe formaty Wielkiej Wojny” upamiętnia rocznicę wybuchu I wojny światowej i prezentuje fotografie, pocztówki oraz rysunki ze zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich. Blisko 300 eksponowanych obiektów to oryginały pochodzące z lat 1914-1918.
Katarzyna Kenc – starsza kustosz w Dziale Sztuki. Interesuje się historią Muzeum Książąt Lubomirskich i jego zbiorów, w szczególności dwóch kolekcji: ekslibrisów i reprodukcji (pocztówek), którymi się opiekuje. Opublikowała szereg artykułów o historii Działu Sztuki i zbiorach artystycznych Muzeum Lubomirskich.
dr Grzegorz Polak – doktor nauk humanistycznych, kustosz w Dziale Sztuki, opiekun kolekcji fotografii do 1945 r. Do jego zainteresowań badawczych należy historia Ossolineum, a także działalność galicyjskich zakładów fotograficznych przełomu XIX i XX w. Autor między innymi szeregu tekstów popularyzatorskich dla: „Historia: poszukaj” – portalu Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zabytków.