Wykład jubileuszowy – dr Łukasz Koniarek: Panorama Plastyczna Dawnego Lwowa

Czas

9 lutego 2024 roku

godzina 17.30

Miejsce

Strefa Czytelnika Biblioteki Ossolineum

Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław

Prelegent

Łukasz Koniarek

Dział Numizmatów i Pamiątek Historycznych Muzeum Książąt Lubomirskich

Panorama Plastyczna Dawnego Lwowa

9 lutego 2024 roku o godzinie 17.30 zapraszamy do Refektarza Ossolineum na drugi z wykładów z cyklu Skarby 200-lecia, organizowanego w ramach jubileuszu Muzeum Książąt Lubomirskich. Dr Łukasz Koniarek z Działu Numizmatów i Pamiątek Historycznych Muzeum Książąt Lubomirskich wygłosi wykład pod tytułem: „Panorama Plastyczna Dawnego Lwowa” inż. Janusza Witwickiego z lat 1936-1946. Fragmenty Panoramy i obiektów z nią związanych będzie można oglądać od godziny 17.00.

Wstęp wolny!

Spotkanie będziemy transmitować na żywo na Facebooku.

Model Panoramy, budowanej w latach 1936-1946, jest jednym z najbardziej niezwykłych obiektów muzealnych przechowywanych w Muzeum Książąt Lubomirskich. Przedstawia on z najdrobniejszymi szczegółami wygląd Lwowa około 1772 roku w obrębie murów miejskich, odtworzony po wielu latach intensywnych badań źródłowych i setkach godzin prac modelarskich.

Obiekt ma bardzo burzliwą i dramatyczną historię – nigdy nie został w pełni ukończony, a jego wywiezienie ze Lwowa do Warszawy w roku 1946 inż. Witwicki przypłacił życiem. Przez długie lata Panorama była ukrywana jako obiekt związany ze Lwowem i jego polską historią.

W ramach wykładu przedstawiony zostanie także żmudny proces renowacji modelu przeprowadzony w Ossolineum oraz plany jego eksponowania w przyszłym gmachu Muzeum Książąt Lubomirskich.

Prelekcja będzie połączona z pokazem wybranych miniatur budowli tworzących Panoramę i fragmentów oryginalnej dokumentacji.

O cyklu „Skarby 200-lecia”

Cykl wykładów jubileuszowych Muzeum Książąt Lubomirskich inspirowany jest publikacją Zmienny krajobraz. 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich. Podczas wydarzenia będzie można kupić książkę na miejscu.

Przynajmniej raz w miesiącu zaprosimy Państwa na opowieść o największych skarbach Muzeum. To wyjątkowa okazja, aby obejrzeć na co dzień niedostępne eksponaty, a także poznać ich wartość, historię i niezwykłe losy ściśle związane z dziejami Muzeum.