Na zaproszenie Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu gościła dr Emilia Kłoda, kustosz z Działu Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich, opiekunka kolekcji malarstwa, miniatur i rysunków mistrzów europejskich.
21 listopada, w ramach „Wieczoru polsko-austriackiego partnerstwa naukowego", dr Kłoda wygłosiła referat w j. niemieckim: „Rembrandt und sein Kreis. Zeichnungen im Lubomirski Museum".
******
W Muzeum Książąt Lubomirskich znajduje się największy w Polsce zbiór oryginalnych rysunków Rembrandta oraz jego uczniów.
W najwcześniejszych spisach jego kolekcji aż trzydzieści rysunków przypisywano Rembrandtowi, obecnie badacze potwierdzili autentyczność jedynie ośmiu z nich. Jest to kilka kameralnych pejzaży (na przykład Amsterdam - widok znad rzeki Amstel, Kanał wśród zarośli) i intymnych szkiców portretowych (na przykład Dwie kobiety z dzieckiem przy kominku, Staruszka w okularach). Autorami pozostałych prac są głównie artyści szkolący się w warsztacie mistrza (między innymi Samuel van Hoogstraten, Ferdinand Bol, Carel Fabritius czy Willem Drost).
Wszystkie te arcydzieła pochodzą z kolekcji fundatora muzeum, księcia Henryka Lubomirskiego (1777-1850).